Po delší odmlce cítíme, že kapacita vzdělávacích kurzů nestačí, a tak se se zbrusu novým zvostrým týmem pouštíme do ročníku 2022, abychom alespoň trochu ulevili napnutým švům čekárny na čekatelky.

Kurz Zvostra! vznikl v roce 2014 jako společný projekt
instruktorů – absolventů instruktorské lesní školy Ejhle 2012. Do nového kurzu jsme vložili zkušenosti z různých lesních kurzů (zejména ČLK Odyssea, VLK Oikos, RLK Svatoplukovy pruty) tak, aby nás společná cesta skautským vzděláváním bavila.

Rozhodli jsme se připravit úplně nový kurz pro “starší a pokročilé” – naše kamarády, kteří pomáhají v oddílech, ale minuli vhodnou příležitost získat příslušnou kvalifikaci. Chtěli jsme vyzkoušet uspořádat kurz pro členy Junáka, kteří vstoupili později a rádi by pokračovali k vůdcovské zkoušce, ke které jim chybí čekatelské vzdělání. Chtěli jsme reagovat na poptávku po kratším čekatelském kurzu bez rezignace na kvalitu a zážitkové vzdělávání. Z toho všeho se narodilo ČK Zvostra! 2014.

Když jsme rozdali prvním absolventům jejich zasloužené čekatelské odznaky a dekrety, bylo jasné, že u jednoho ročníku nezůstane. Ačkoliv se tým z větší části vyměnil, myšlenka i jádro zůstalo. A tak se uskutečnily i ČK Zvostra! 2015 a 2017.